Interjú Szanka Lászlóval a Budaörsi Facepressen
Új civilszervezet kezdte meg működését városunkban, mégpedig a lakótelepen. A Budaörsi Lakótelepért Egyesület az alapító közgyűlését már januárban megtartotta, azonban a jogi procedúra még a napokban is húzódik-halasztódik. A budaörsi Facepress ezentúl együtt működik a BLE-vel, első körben szeretné megismertetni a lakótelepen élőkkel az egyesületet, mivel is foglalkoznak, miért alakultak, és milyen gondokkal, problémákkal lehet hozzájuk fordulni.
Facepress: Mi is pontosan ez a Budaörsi Lakótelepért Egyesület? Milyen célból alakultatok?
Szanka László: A Budaörsi Lakótelepért Egyesület azzal a céllal jött létre, hogy Budaörs város, és azon belül is a lakótelepi városrész lakóinak érdekét képviselje. Vannak olyan problémakörök, melyeken változtatni szeretnénk. Ilyen például a közbiztonság kérdése: az éjszakai randalírozók rongálják a köztereket, padokat, asztalokat törnek, falakat firkálnak. Ilyen emellett a közösségi élet is. Talán ezen a területen van a legnagyobb hiányosság a városrészben. Legalábbis ezzel kapcsolatban kapjuk a lakosságtól a legtöbb megkeresést. Olyan, kimondottan lakótelepieknek szóló közösségi programokat, klubrendezvényeket hiányolnak, melyek meglétével aktívabb, pezsgőbb lehetne a helyi élet.
Ezek mellett vannak a "nehezebb ügyek", mint például a távfűtési rendszerrel kapcsolatos problémák, a panelprogram keretében felújított házakból is érkeznek panaszok a munkálatokra, azok minőségére, a szelektív hulladékgyűjtés körülményességére is hívták már fel a figyelmünket, és lehetne sorolni még a kisebb-nagyobb lakossági panaszokat. Ezek a felvetések nem csak felénk történtek meg, hiszen több levelet láttam, történetet hallottam a lakosoktól arról, hogy miért gondolják azt - sokszor nem alaptalanul -, hogy a problémáikkal sokszor süket fülekre találnak azoknál, akik választ adhatnának a kérdésekre. Ez volt az alapja annak az elhatározásnak, hogy alapítsuk meg a BLE-t, adjunk hivatalos formát a lakossági érdekképviseletnek.
F.p: Milyen módon tudtok segíteni azokon a problémákon, amelyeket a lakosság felvet számotokra? Főként azokra gondolok, melyekre nem feltétlen tudtok közvetlenül befolyást gyakorolni.
Sz. L.: Azt gondolom, hogy már az a tény sokat segít, hogy van hová fordulniuk a lakosoknak. Meghallgatjuk őket, beszélgetünk velünk. A tapasztalataim szerint ez sok esetben már nagy segítség bizonyos embereknek, főként azoknak az időseknek, akik egyedül élnek, akiknek egy beszélgetés is sokat jelent.
Természetesen vannak olyan problémák, melyekre közvetlen nem tudunk hatást gyakorolni, de közvetve igen. Úgy gondoltuk a megalakulásunk előtt is - ugyanis ez volt az egyik oka az elhatározásunknak -, hogy egy civil szervezet megalakulása, egy lakossági csoportosulás sokkal nagyobb nyomást tud bizonyos dolgok tekintetében gyakorolni azokra, akik az adott problémát kezelni tudják, mint az, hogy egy-egy magánszemély levelet ír, telefonál, stb.
Ugyanakkor látni kell azt is, hogy vannak olyan dolgok, amiken mi is tudunk változtatni. Ilyen például a közösségi élet színesítése, vagy épp az, amit az előbb mondtam: senkit nem hagyunk magára, aki felkeres bennünket. Meghallgatjuk mindenki véleményét, problémáját, és ha tudunk, segítünk neki. Ha kell azzal, hogy felhívjuk rá a figyelmet.
F.p: Vannak-e a tagok között "őslakótelepiek"?
Sz. L.: Vannak. A tagságunk igen sokszínű, ha épp az életkort vesszük alapul, abban a tekintetben is. Van olyan tagunk, aki első lakója annak a lakásnak, melyben jelenleg is lakik.
F.p: Hogyan látjátok a lakótelepi életet? (Idősek - zöldséges melletti padokon üldögélve, fiatalok - bulizási lehetőség, összetartás, programok) Van-e olyan tervetek, amivel fel lehetne pezsdíteni a lakótelepi életet?
Sz. L.: Azt gondolom, és ebben az Egyesület tagjainak is azonos a véleményük, hogy amellett, hogy nem lehet azt mondani, hogy rossz itt élni, vannak olyan dolgok, amelyeken változtatni kell. Erről már beszéltünk az előzőekben.
Ha a lakóközösségeket nézzük, akkor viszont egy igen negatív folyamatról lehet beszélni. Ez a negatív folyamat nem más, mint az egymástól való elidegenedés. Azt lehet tapasztalni, és nem egy e-mailt kaptunk már, melyben erről fejti ki a véleményét a levélíró, hogy beszáll úgy a liftbe, hogy aki bent van, nem köszön neki. Elmennek a szomszédjával úgy egymás mellett az utcán, hogy rá sem néz a másik. Ez főként a fiatalabb generációra, az albérlőkre igaz, de nem kizárólag. Azt gondoljuk, hogy ez nem jó így.
Az ilyen, és az ehhez hasonló problémák kezelése, azt gondolom, hogy nem mehet másképpen, mint különböző közösségformáló programok szervezésével, a helyi közösségi élet színesítésével. Hozzuk össze a lakótelepen élőket egymással, hogy megismerhessék azokat, akik körülöttük élnek.
Erre több olyan konkrét lehetőség van, melyek létrehozásának, kialakításának a folyamata zajlik az Egyesületünkön belül, és más civil szervezetekkel közösen. Ilyenek lehetnek például a különböző témákra, hobbikra, életkorokra épülő klubrendezvények, bulizási lehetőség keresése helyben a fiatalabb generációknak.
F.p: Lehet-e és ha igen, akkor hol lehet javaslatokat tenni nektek, hogy min kéne változtatni a lakótelepen, esetleg panaszokat vagy kéréseket fogadtok-e?
Sz. L.: Természetesen, folyamatosan szeretnénk a kapcsolatot tartani a lakossággal, és örömmel veszünk bármilyen tárgyú megkeresést. A honlapunkon keresztül is lehet üzenetet küldeni, melyet a www.budaorsilakotelepert.hu címen érhet el bárki, valamint e-mailben a budaorsilakotelepert@gmail.com címen várjuk a megkeresést, illetve, ha valakinek nincs módja ezeket használni, telefonon a 06202872890-es telefonszámon vagyok elérhető.
Forrás: Budaörsi Facepress, budaors.facepress.hu
—————
Köszöntő
Szeretettel köszöntöm a Budaörsi Lakótelepért Egyesület honlapján.
Weboldalunk bemutatja Önnek egyesületünket.
Ha érdeklődik tevékenységünk felől, kérjük mindenképpen lépjen kapcsolatba velünk, látogasson el rendezvényeinkre.
Szanka László
Elnök, Budaörsi Lakótelepért Egyesület
Honlapunk mobilról
Látogasd honlapunkat a mobilodról!
Telefonod böngészőjébe ezt írd be:
m.budaorsilakotelepert.hu
Címkék
BLE Hírlevél
Iratkozzon fel a Budaörsi Lakótelepért Egyesület hírlevelére, hogy első kézből értesüljön az egyesület híreiről, programjairól!
Szavazás
Ön szerint mire kellene nagyobb figyelmet fordítani a lakótelepen?
Közösségi élet fejlesztésére (109)
Parkok, játszóterek fejlesztésére (58)
Megélhetés segítésére (pl.: rezsiköltségek) (70)
Összes szavazat: 318